Yukarı Bahçelievler Mah Kazakistan Cad. No:113/B Çankaya/ANKARA info@asaroglu.com

Adres

Yukarı Bahçelievler Mah Kazakistan Cad. No:113/B ÇANKAYA/ANKARA

İletişim

0 312 221 28 99

Email Adres

info@asaroglu.com

Asaroğlu
zeytinyağı

Elde edebildiğimiz, tamamı duyum ve gözlemlerimize dayalı bilgilere göre , ailemizin zeytin ile olan uğraşısını 150 yıl geriye götürebiliyoruz. Ancak biliyoruz ki, daha uzun yıllara dayanan bir geçmiş söz konusudur.

(yağhane genel görünüm 1952)

Zeytin bitkisi özenli bir bakım istediği gibi, meyvesinin yani zeytin tanelerinin ağaçtan toplanıp tüketim aşamasına getirilmesi de titiz bir çalışma gerektirmektedir. Bunlara tabiat şartları, coğrafi durum ve ulaşım gibi unsurlar eklendiğinde zeytin tarımının zorluk derecesi bir o kadar daha artmaktadır. Ailemizin sahip olduğu zeytin ağaçların bulunduğu bölge , Aydın ili Karpuzlu ilçesi Hatipkışla Mahallesi ile Muğla ili Milas İlçesine uzanan ormanlık bir coğrafyadır. Bu coğrafyada zeytin ağaçları ile kayaçların, yabani bitkilerle çam ve defne ağaçlarının kardeşçe yaşadığını ve aynı toprağı birlikte özümsediklerini gözlemlersiniz

(yağhane zeytin ezme taşı- yöresel adı: yuvarlak taş 1952)

Yakın bir tarihe kadar ulaşım imkanlarının sınırlı olduğunu , bugün bile güçlükle ulaşılabilen engebeli zor araziler bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Bizler aile büyüklerimizin böyle bir coğrafyada zeytin ağacı yetiştirmeyi başardığına şahit olan bir kuşağız .

(yağhane sıkım öncesi zeytin bekleme çukuru 1952)

Onlar bizlere, zahmetsiz bereket olamayacağını, bir damla zeytinyağının kaç boncuk alın teri ettiğini öğrettiler Bugün bizlere düşen, aile büyüklerimizden devraldığımız zeytin ağaçlarını ve zeytinyağı kültürünü kuşaktan kuşağa aktarabilmek; insanlarımızın sağlıklı beslenmesine, tarihin bu en kadim bitkisinin cömertliğiyle katkıda bulunabilmektir.

(yağhane sobası 1952)