Yukarı Bahçelievler Mah Kazakistan Cad. No:113/B Çankaya/ANKARA info@asaroglu.com

Adres

Yukarı Bahçelievler Mah Kazakistan Cad. No:113/B ÇANKAYA/ANKARA

İletişim

0 312 221 28 99

Email Adres

info@asaroglu.com

Hangi bölgenin zeytin ürününü tüketiyorum?

Asaroğlu zeytin ürünleri, Güney Ege’den, Aydın ili Karpuzlu ilçesi ile Muğla ili Milas ilçesi arasındaki sıklıkla dağlık ve kayalık bölgede bulunan organik coğrafyadaki zeytin ağaçlarından elde edilmektedir.

Zeytinyağının kalitesini yükselten etmenler nelerdir?

Zeytinyağının kalitesine etki eden pek çok husus bulunmaktadır. Tarımsal uygulamalardan zeytin tanelerinin toplanmasına, uygun zamanda hasattan mevsimsel etkilere, sıkım sürecinden depolamaya ve taşımaya kadar her aşama kritik öneme sahiptir.

Naturel grupta hangi zeytinyağları yer alır?

Naturel zeytnyağları; “naturel sızma” ve “naturel birinci” zeytinyağlarıdır.

Erken hasat ne demektir?

Erken hasat, ne çok erken ne çok geç, zeytin meyvesini tam zamanında, toplanması gereken zaman diliminde toplamak ve sıkmaktır.

Asit oranı, zeytinyağının kalitesini belirleyen tek ölçüt müdür?

Zeytinyağının hangi grupta yer alacağını tayin eden başlıca unsur, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramdaki asitlik oranıdır. Ancak, tat, aroma ve koku da önemsenmesi ve dikkate alınması gereken özelliklerdir.

Zeytinyağı, sadece salata ve bazı yemeklere özgü kullanım alanı olan bir yağ türü müdür?

Bu bilgi hem eksik hem yanlıştır. Üstün kalitede olan ve özellikle erken hasat yağların salata ve bazı yemeklerde ve doğrudan tüketimde kullanılması tercih edilmekte ise de, zeytinyağı sıcak-soğuk yemek ayrımı gözetmeden tüm yemeklerde kullanıma uygun bir yağ türüdür.

Niye zeytinyağını tercih etmeliyim?

Zeytinyağı, (E), (A), (K) vitaminleri açısından çok zengindir. Antioksidan içerir, fenolik maddeler, serbest yağ asitleri, steroller, hidrokarbonlar gibi 230 ayrı minör bileşenden oluşmaktadır

Devamı

Soğuk sıkım nedir?

Zeytin hamurunun 27 ˚C’nin altında perkolasyonu veya santrifüjü ile elde edilen üründür ve naturel sızma veya naturel birinci zeytinyağları için kullanılabilir.

Naturel sızma zeytinyağı nedir?

Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan zeytinyağı türüdür (Türk Gıda Kodeksi  Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliği (Tebliğ no: 2010/35).

Natürel birinci zeytinyağı nedir?

Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan fazla olmayan zeytinyağı türüdür (Türk Gıda Kodeksi  Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliği (Tebliğ no: 2010/35)

Rafine zeytinyağı nedir?

Doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,3 gramdan fazla olmayan yağdır (Türk Gıda Kodeksi  Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliği (Tebliğ no: 2010/35)..

Riviera zeytinyağı nedir?

Rafine zeytinyağı ile doğrudan tüketime uygun natürel zeytinyağları karışımından oluşan ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 1,0 gramdan fazla olmayan yağdır (Türk Gıda Kodeksi  Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliği (Tebliğ no: 2010/35).

Çeşnili zeytinyağı nedir?

Zeytinyağlarına değişik baharat, bitki, meyve ve sebzelerin ilave edilmesi ile elde edilen ve diğer özellikleri açısından kendi kategorisindeki ürünlerin özelliklerini taşıyan yağdır (Türk Gıda Kodeksi  Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliği (Tebliğ no: 2010/35).

Niçin zeytin ve zeytinyağı tüketmeliyiz?

Zeytinyağı, içerdiği yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri ile karakterizedir. Devamı

Zeytinyağında pozitif özellikler nelerdir?

Zeytinyağının duyusal pozitif özellikleri şunlardır

Devamı

Zeytinyağında negatif özellikler nelerdir?

Zeytinyağında duyusal negatif özellikler şunlardır.

Devamı

Zetinyağı tüketiminde 10 altın kural nedir?

Kaliteli zeytinyağında asidite düşüktür. Natürel grup zeytinyağlarında oleik asit cinsinden asit oranı 100 gr’da %2.0’yi geçmez.

Devamı